علوم
 
اّموزش علوم دوره راهنمایی

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفدهم آبان ۱۳۸۸ توسط علی رضا پیرمردی

بازتابش داخلی کلی

اگر تابش از محیط غلیظ (n1 بزرگ) بر محیط رقیق (n2 کوچک) صورت گیرد و نیز زاویه تابش از زاویه حد بزرگتر باشد یعنی i >arcsin n2/n1 در این صورت هیچ نوری بر محیط دوم عبور نمی کند و بر خلاف زاویه حد در مرز مشترک محیط ها نیز نوری نخواهیم داشت .این بازتابش کامل نور به محیط اول را پدیده بازتابش داخلی کلی (Total Internal Reflection)  می نامند که با علامت اختصاری TIR نمایش می دهند.

 

مفهوم فیزیکی

در زوایای تابشی بزرگتر از زاویه بحرانی بر خلاف انتظار زاویه شکست بیشتر از 90 درجه می شود یعنی نور اجازه ورود به محیط دوم را ندارد این پدیده به وسیله محاسبات فیزیکی ، توجیحات فیزیکی ونیز آزمایش های عملی بررسی شده است. بنابراین از این پدیده در سایر ناحیه های طول موجی امواج الکترومغناطیسی نیز استفاده های وسیعی میشود.

 

کاربردهای بازتاب داخلی کلی

1.                 با استفاده از این پدیده آینه هایی با توان بازتابش بالا و بدون جذب ساخته اند که در ساختمان دستگاه های نوری مختلف از جمله لیزرها کاربرد وسیعی یافته اند.

2.                 اساس بازتاب نور در فیبر های نوری بر بازتابش داخلی کلی استوار است اما فیبرهای نوری و موجبر نوری را با اپتیک موجی بررسی خواهیم کرد.

3.                 اگر دامنه میدان موج عبوری به محیط دوم را با نظریات ماکسول بررسی نماییم دامنه میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی نور به طور نمایی وبه طور سریع میرا می شود واگر شدت نور را از این طریق در محیط دوم حساب نماییم جواب صفر خواهیم داشت زیرا انرژی نور وارد محیط دوم نمی شود.

4.                 نفوذ ناچیز نور به محیط دوم در بازتابش داخلی کلی را میتوان بوسیله ترکیب دو منشور قائم الزاویه متساوی الساقین شیشه ای بررسی نموده که در دستگاه های لیزری از این ترکیب استفاده می نمایند.

5.                 دستگاه های زیر در یایی ، دستگاه کپی لیزری ، آشکارساز های سو سوزن ، برخی سیستم های رادیو گرافی ، عینک های فوتو (جاذب نور)، برخی از منشورها و سیستم هایی که این منشور ها در آنها به کار رفته است و.... از مکانیزم عملی و محاسبات و تئوری های بازتابش داخلی کلی بر خوردارهستند.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک